Zoia oljemålning
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ZOIA KRUKOWSKAJA LAGERKRANS (1903-1999): Blomsterstilleben, signerad Zoia Kilbom, olja på pannå, 34x26 cm
Ryskfödda Zoia Krukowskaja Lagerkrans måleri är synbarligen inspirerat av den östasiatiska bildkonsten men i en egen karakteristisk stil. Hon bosatte sig så småningom i Stockholm där auktionens praktfulla utrop fångar en uppsättning amaryllis med Skeppsholmen i bakgrunden.
915067
2021-05-14