Zoia oljemålning

Zoia oljemålning
Zoia oljemålning
Zoia oljemålning
Zoia oljemålning
Zoia oljemålning
Zoia oljemålning

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ZOIA KRUKOWSKAJA LAGERKRANS (1903-1999): Blomsterstilleben, signerad Zoia Kilbom, olja på pannå, 34x26 cm

Ryskfödda Zoia Krukowskaja Lagerkrans måleri är synbarligen inspirerat av den östasiatiska bildkonsten men i en egen karakteristisk stil. Hon bosatte sig så småningom i Stockholm där auktionens praktfulla utrop fångar en uppsättning amaryllis med Skeppsholmen i bakgrunden.

915067

2021-05-14