Yngve Ekström "Arka"
Klubbat för:
4 200 SEK
3 500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, "Arka", 1950/60-tal, ek, spjälor i rygg, klädd dyna, formgiven 1955, längd 73, bredd 55, höjd 67 cm.
Bruksslitage efter ålder, limmat ben, ger ett något skevt intryck, senare klädsel på dyna.
915119
2021-05-23