Dosa 14 k guld

Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld
Dosa 14 k guld

Klubbat för:

21 000 SEK

Arviointi

25 000 SEK

Kuvaus

DOSA, 14 k guld, 1800-tal, räfflad dekor, rektangulär form, lock med följande invändiga inskription: Tillhört Landshövdingen Johan Axel Dahlström f. 1794 15/9-1864 22/11, Gåva till Friherre Fabian Gustaf Wrede af Elimä f. 1839 12/8-1888 19/9, Gåva till dennes svärson och Landshövding Dahlströms dotterson Friherre Fredrik Edmund von Otter f.1876 15/3, otydliga stämplar, 9,5x3 cm, vikt 70,3 g

Kuntoraportti

Invändig gravyr se beskrivning

915360

Päivämäärä:

2021-05-18