Kniv sannolikt Lars Levi Johansson Knekta

Klubbat för:

1 400 SEK

Schätzwert

800 SEK

Beschreibung

SAMEKNIV, halvhorn, sannolikt Gubben Knekta (Lars Levi Johansson Knekta), sekelskiftet 18/1900-tal, skaft i renhorn med inlägg av trä, blad i stål, graverat med namn "Ebba", slida med genombruten dekor med namn "Ebba", längd ca 13 cm

Zustandsbeschreibung

Åldersrelaterat slitage

915544

2021-05-13