Slaglåspistol 1800-tal
Klubbat för:
5 200 SEK
Schätzwert
2 000 SEK
Beschreibung
SLAGLÅSPISTOL, fransk, Lacouture frères - Armuriers à Lyon de Rhône, 1850-tal, för målskytte och duell, kaliber ca 15mm, oktagonal "laminelle double" damaskus mönstrad räfflad pipa, piplängd ca 155mm, kannelerad valnötskolv, bakåtvänt lätt graverat och signerat låsbleck, delar i mässing, varbygel med fingerstöd, låser i bägge upphak, total längd ca 31 cm.
Bröderna Lacouture startade sin verksamhet 1804 och deras firma var verksam i över hundra år.
Zustandsbeschreibung
Smuts samt åldersrelaterat slitage, saknar laddstake.
915722
2021-05-16