Samiska bälteshäng nålhus piprensare gehäng

Klubbat för:

4 200 SEK

4 000 SEK

NÅLHUS med gehäng, 4 st, renhorn, samiska, ristad dekor, daterade 1914 samt 1918, ett av nålhusen med gehäng av solsymbol i brons sannolikt tidigt 1800-tal

PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna

Åldersrelaterat slitage

916040

2021-05-17