Kastsnareögglor giella samt skedar samiska

Klubbat för:

1 200 SEK

2 000 SEK

KASTSNAREÖGLOR samt SKEDAR, 8 dlr, samiska, sekelskiftet 18/1900-tal, möjligen Jockmock, skedar med delvis genombruten samt ristad dekor, längd på skedar ca 10-13, öglorna ca 7-9 cm

PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna

916218

2021-05-17