Kastsnareögglor giella samt skedar samiska
Klubbat för:
1 200 SEK
2 000 SEK
KASTSNAREÖGLOR samt SKEDAR, 8 dlr, samiska, sekelskiftet 18/1900-tal, möjligen Jockmock, skedar med delvis genombruten samt ristad dekor, längd på skedar ca 10-13, öglorna ca 7-9 cm
PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna
916218
2021-05-17