Sameknivar samt 2 slidor
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMEKNIV samt slidor, 1+2 dlr, kniven märkt Arjeplog, skaftet med björk samt hornkrans, blad av stål, slida av renhorn och läder, graverad dekor i sydsamiskt stil, slidorna med graverad dekor varav ena med motiv av stångande renar samt daterad 1922, kniven med längd ca 18,5 cm
PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna
Bruksslitage
916293
2021-05-17