Sameknivar samt 2 slidor

Sameknivar samt 2 slidor
Sameknivar samt 2 slidor
Sameknivar samt 2 slidor
Sameknivar samt 2 slidor
Sameknivar samt 2 slidor
Sameknivar samt 2 slidor
Sameknivar samt 2 slidor
Sameknivar samt 2 slidor

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SAMEKNIV samt slidor, 1+2 dlr, kniven märkt Arjeplog, skaftet med björk samt hornkrans, blad av stål, slida av renhorn och läder, graverad dekor i sydsamiskt stil, slidorna med graverad dekor varav ena med motiv av stångande renar samt daterad 1922, kniven med längd ca 18,5 cm

PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna

Bruksslitage

916293

2021-05-17