Samiska föremål
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PUNGAR, 7 st., samiska, för kaffe, tobak m.m, sekelskiftet 18/1900-tal, mestadels av läder, även ull samt renpäls, 1 med glasbroderi
PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna
Bruksslitage, vissa med äldre malhål
916327
2021-05-17