Samiska föremål

Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PUNGAR, 7 st., samiska, för kaffe, tobak m.m, sekelskiftet 18/1900-tal, mestadels av läder, även ull samt renpäls, 1 med glasbroderi

PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna

Bruksslitage, vissa med äldre malhål

916327

2021-05-17