Smycken samiska

 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska
 Smycken samiska

Klubbat för:

950 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

SMYCKEN, 5 dlr, samiska, tidigt 1900-tal, bestående av 1 barnhalsband med färgade glaspärlor samt lyckokulor i silver, 1 längre band med flätade glaspärlor, 1 band med kolmårdsmarmor samt silverhängen, 1 hårprydnad i renhorn, 1 band med gulfärgade fiskbenskulor, längd på barnhalsbandet ca ca 36, längd på banden med de flätade glaspärlorna ca 140 cm

PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna

Zustandsbeschreibung

Bruksslitage

916366

2021-05-17