Karmstol Louis XVI
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, Louis XVI, 1700-tal, troligen Frankrike, trären med skuren dekor av flätband, stoppad sits, rygg samt delvis karm, kannelerade ben med fleuroner, sitthöjd 44 cm.
Bruksslitage efter ålder, bortskrapad färg, förstärkningar, senare klädsel, delvis löst möbelband samt några fläckar på tyget.
916441
2021-05-23