Karmstol Louis XVI

Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI
Karmstol Louis XVI

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KARMSTOL, Louis XVI, 1700-tal, troligen Frankrike, trären med skuren dekor av flätband, stoppad sits, rygg samt delvis karm, kannelerade ben med fleuroner, sitthöjd 44 cm.

Bruksslitage efter ålder, bortskrapad färg, förstärkningar, senare klädsel, delvis löst möbelband samt några fläckar på tyget.

916441

2021-05-23