Samiska föremål

Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

2 000 SEK

SAMISKA FÖREMÅL, 5 dlr, bestående av: 1 brödnagg, mässing, ca 1850-tal, nordsamisk, genombruten dekor med bl.a. hjärta, 1 kil, trä och stål, 1 par kultänger, järnsmide, 1 ask med lock, 1 passare, signerad samt daterad NPO 1837

PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna

Bruksslitage

916520

2021-05-17