Taburetter, gustavianska

Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska
Taburetter, gustavianska

Klubbat för:

6 400 SEK

8 000 SEK

TABURETTER, 1 par, gustavianska, träskuren dekor, sarger med växtornamentik, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade och bronserade, märkta med bläck Från Forsbacka, stod i Signe Lundbergs rum till 1904, sitthöjd 41 cm

PROVENIENS: Forsbacka bruk, Valbo socken, Gävleborgs län, Signe Lundeberg (1883-1961) gift 1904 med Lennart Lilliehöök af Gälared och Kolbäck (1872-1950)

Bemålning sent 1800-tal med påbörjad skrapning

916565

2021-05-22