Samisk komse med docka
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOMSE med docka, samisk, 1900-talets första hälft, vaggan av trä beklädd med läder, renpläd samt flerfärgad ulltextil, docka av celluloid, längd på vaggan ca 85 cm
PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna
Bruksslitage
916568
2021-05-17