Skrivbord med uppsats nyrokoko

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

DAMSKRIVBORD med uppsats, nyrokoko, 1800-talets andra hälft, fanérad med bl.a jakaranda, front med tre lådor, krön daterat 1861, höjd ca 123, (till skiva 78 cm), 102x54 cm, nyckel finns

Bruks och åldersrelaterat slitage, fanérskador, sprickor, skrivbordsfilt med hårt slitage, extra filt medföljer

916768

2021-05-18