Slagbord Bergslagen IKEA
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SLAGBORD, "Bergslagen", Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, bemålad, höjd ca 76, 166x117 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en serie av möbler och inredningsföremål efter förlagor från svenskt 1700-tal.
Slitage, skiva med repor och sprickbildning, färgbortfall, ben med spricka, två pluggar saknas
916793
2021-05-18