Slagbord Bergslagen IKEA

Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA
Slagbord Bergslagen IKEA

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SLAGBORD, "Bergslagen", Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, bemålad, höjd ca 76, 166x117 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en serie av möbler och inredningsföremål efter förlagor från svenskt 1700-tal.

Slitage, skiva med repor och sprickbildning, färgbortfall, ben med spricka, två pluggar saknas

916793

2021-05-18