Tove Jansson oljemålning

Tove Jansson oljemålning
Tove Jansson oljemålning
Tove Jansson oljemålning
Tove Jansson oljemålning
Tove Jansson oljemålning
Tove Jansson oljemålning
Tove Jansson oljemålning
Tove Jansson oljemålning

Klubbat för:

44 000 EUR

12 000 EUR

TOVE JANSSON (1914-2001) "teaterateljén", signerad samt daterad -43, olja på pannå, 38x46 cm

Proveniens: köpt hos Bukowski/Hörhammer
28.11.1998, skådespelerskan Eva Perander/ Artistica, nuvarande ägare

Utställningar: Åbo Konstmuseum 4.2-4.4 1993, Tove Jansson Jubileumsutställning 15.6-16.10 1994 Tammerfors konstmuseum 1994, Tammerfors konstmuseum 2002, Wäinö Aaltonens konstmuseum 2003, Ateneum Tove Jansson 100 år 2014

916821

2021-05-23