Johan Thuri / Johan Thuuri

Johan Thuri / Johan Thuuri
Johan Thuri / Johan Thuuri
Johan Thuri / Johan Thuuri
Johan Thuri / Johan Thuuri
Johan Thuri / Johan Thuuri
Johan Thuri / Johan Thuuri

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

JOHAN TURI (1854-1936), Fjälllandskap med renar och figurer vid kåta, signerad, blandteknik på pannå, medföljer 2 vykort samt fotografi med porträtt med Johan Thuri, signerad samt daterad av konstnären själv 12.3 1927, bildmått på tavlan ca 37x32 cm

PROVENIENS:
och sedan i arv till nuvarande ägarna

Ej examinerad ur ram

916950

2021-05-17