Nationalservisen Louise Adelborg

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

LOUISE ADELBORG, "Swedish Grace Nationalservisen", ca 219 dlr, Rörstrand, dekormodell "Wasa", bestående av: 36 mattallrikar, 36 djupa tallrikar, 31 förrättstallrikar
72 assietter, 26 kaffekoppar med fat + 10 extra fat, terrin med lock, runt uppläggningsfat, 5 ovala uppläggningsfat i olika storlek, såsskål med fat, 3 kaffekannor med lock, kanna/tillbringare, 3 sockerskålar med lock samt 3 gräddsnipor

Ingår i temaauktion Bankflytten

smärre bruks och åldersrelaterat slitage, enstaka nagg kan förekomma

917014

2021-05-20