Bordslampa sent 1800-tal.
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Eklekticism, 1800-talets andra hälft, bronserad metall, delvis genombruten rikt dekor av amoriner, kvinnoansikten och akantus,
Omarbetad från fotogenlampa, senare lampskärm och fäste, bruksslitage, ej funktionstestad.
917139
2021-05-22