Ragnar Sandberg

Ragnar Sandberg
Ragnar Sandberg
Ragnar Sandberg
Ragnar Sandberg

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RAGNAR SANDBERG (1902-1972), Porträtt, 2 st, föreställande konstnärens hustru Elsa samt konstnärens dotter, enligt Karl Granqvist 2/10-83, blyerts på papper, monogramsignerade och daterade, R.S.-45, ca, ca 37x32 resp 46x32 cm, Elsas porträtt med dedikation a tergo: Gåva till Fritz Schächter av Ragnar Sandberg

PROVENIENS:
Lars Lundins samling

gulnad, oramade, i passepartout

917253

2021-05-22