Hugo Elmqvist vas
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HUGO ELMQVIST (1862-1930), vas, jugend, patinerad brons, dekor i relief föreställande klättrande skalbagge, tillsynes osignerad, höjd 47 cm
HISTORIK: Hugo Elmqvist studerade både konsthantverk och konst i Stockholm under 1800-talets slut. Efter fortsatta studier i Paris och Italien kom han åter till Stockholm där han uppfann en egen teknik att gjuta i brons, vilken uppkallades efter honom. I hans egen verkstad framställdes ett begränsat antal vaser och skålar, alla med dekor av växter eller djur i relief i sann jugend.
Ett ben av (skalbagge)
917380
2021-05-18