Vera Nilsson oljemålning
Klubbat för:
130 000 SEK
100 000 SEK
VERA NILSSON (1888-1979): Två pojkar med kepsar, olja på duk, ca 110x75 cm, bemålad baksida, ej signerad
Pojken till vänster troligtvis föreställande Gustav, avporträtterad i "Pojke med blå mössa" 1918, Ganneviksamlingen, Jönköpings läns konstförening
Horisontell lagning med retuscher, stifthål längs kanterna, stänk i form av små prickar i stearin eller vax, baksidan även med färgbortfall och krackelyr
917489
2021-05-28