Mask Afrika
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MASK, Bembe, Kongo, 1900-tal, skuren i trä, kalkad samt bemålad, och nertill bast, höjd (trädelen) ca 50 cm
Proveniens: The Swan Auction house, Amsterdam, 2014
Lagad, bruks och åldersrelataerat slitage
917529
2021-05-18