Mask Afrika

Mask Afrika
Mask Afrika
Mask Afrika
Mask Afrika
Mask Afrika
Mask Afrika
Mask Afrika
Mask Afrika

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MASK, Bembe, Kongo, 1900-tal, skuren i trä, kalkad samt bemålad, och nertill bast, höjd (trädelen) ca 50 cm

Proveniens: The Swan Auction house, Amsterdam, 2014

Lagad, bruks och åldersrelataerat slitage

917529

2021-05-18