Buffé 1900-talets första hälft

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SIDOBORD, 1900-talets första hälft, troligen Frankrike, mahognyfanér, dekor i intarsia, överdel med vitrin, fasettslipat glas, skåp med bakompliggande hyllplan, underdel med kolonetter, mässingsbeslag, höjd 163, 226x65 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift giftermålsgods till Clarence von Rosen omkring år 1900

Bruksslitage, smärre tryckskada på skivan, ett ej tillhörande hyllplan medföljer

918189

2021-05-22