Tillbaka till katalog

Gustav III:s riksdag 1789

Gustav III:s riksdag 1789
Gustav III:s riksdag 1789
Gustav III:s riksdag 1789
Gustav III:s riksdag 1789

Klubbat för:

600 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

GUSTAV III:S RIKSDAG 1789. Önskan för fosterlandet, vid riksens högl. ständers sammankomst år 1789. Stockholm, tryckt hos Anders Zetterberg, 1789.
4:o. (4) s. Oskuren. Tagen ur band. Löst inlagd i modernt marmorerat pappband, något blekt. Några smärre bläckfläckar/ anteckningar, några småfläckar.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Zustandsbeschreibung

Se text

Auktionsnummer:

918198

Datum:

2021-05-19