Ämbetsmannavärja

Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ÄMBETSMANNAVÄRJA, SJ, omkring 1900, klingan stämplad A E Svalling, Rosenfors, dekor i brännfärgylld vrons, kavel mad plattor i pärlemor, kavel i skin och brons, klingans längd ca 88 cm

Slitet och uttrokat skinn, smäre rostangrepp, bruks och åldersrelaterat slitage

918560

2021-05-23