Äldre böcker, 7 vol.

Äldre böcker, 7 vol.
Äldre böcker, 7 vol.
Äldre böcker, 7 vol.
Äldre böcker, 7 vol.
Äldre böcker, 7 vol.
Äldre böcker, 7 vol.
Äldre böcker, 7 vol.
Äldre böcker, 7 vol.

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÄLDRE BÖCKER (7). Parti äldre (1600-, 1700- och 1800-tal) böcker i blandade ämnen: SESEMAN. Arithmetica, eller Räknekonst... Uppsala, 1779 (nött samtida halvfranskt band, fuktfläckad på slutet, ett graverat porträtt), BLIGH. William Blighs reise til Sydhavet. Fra det engelske oversat afn Christian Sörenssen. Köbenhavn, 1800 (nött samtida halvfranskt band), WIEGLEB & ROSENTHAL. Die natürliche Magie aus allerhand belustigenden und nützlichen Kunststücken bestehend... Fünfzehnter Band. Mit Kupfern. Berlin und Stettin, 1801 (nött samtida pappband, första X s. fuktfläckade, lagerfläckar, markeringar med blyerts, 17 utvikbara graveradew planscher, varav 3 loss), FROSTERUS. Inledning till swenska krigslagfarenheten. Andra delen. Uppsala, 1770 (något nött samrtida halvfranskt band, Obs! Endast del 2), Sweriges rikes lag gillad och antagen på riksdagen åhr 1734. Stockholm, 1736 (hårt nött samtida skinnband, interfolierat exemplar, med anteckningar både i textren och på de interfolierande bladen), (ANNEUS FLORUS. L. A. Florus cum notis integris Salmasii et selectissimis variorum accururante S. M. D. C. Amsterdam, 1660 (nött och fläckigt samtida pergamentband, saknar titelbladet och de 2 påföljande), PETRARCA. Operum m. fl. Bern, 1604-15 (nött senare pappband, första titelbladet skadat).

Inalles 7 volymer, de flesta med Nils Willéns exlibris. Ej i detalj kollationerade. Andra skador och defekter än angivna kan förekomma.

Se text!

919827

2021-05-27