Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAHLBERG, ERIK. Suecia antiqua et hodierna. 1856, samt beskrivning, Huldbergs Bokhandel, Stockholm
Andra upplagan av Erik Dahlbergs monumentala Suecia, vilken trycktes som ett propagandaverk
med avbildningar av de viktigaste städerna och byggnaderna i stormaktstidens Sverige. Denna
upplaga är den första där kopparsticken ersatts med litografiska tryck.
Vissa planscher med anteckningar i tusch, slitage
919878
2021-05-26