Dahlberg Suecia Antiqua 1856

Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856
Dahlberg Suecia Antiqua 1856

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DAHLBERG, ERIK. Suecia antiqua et hodierna. 1856, samt beskrivning, Huldbergs Bokhandel, Stockholm

Andra upplagan av Erik Dahlbergs monumentala Suecia, vilken trycktes som ett propagandaverk
med avbildningar av de viktigaste städerna och byggnaderna i stormaktstidens Sverige. Denna
upplaga är den första där kopparsticken ersatts med litografiska tryck.

Vissa planscher med anteckningar i tusch, slitage

919878

2021-05-26