Tillbaka till katalog

Columbus 2 st 1687

Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687
Columbus 2 st 1687

Klubbat för:

1 500 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

COLUMBUS, SAMUEL. Odae sveticae. Thet är/ någre werlds-betrachtelser/ sång-wijs författade. 2. uppl. Stockholm, J. G. Ebert, 1687.
4:o. (50) s. Skuren. Något bruntonad, några anteckningar i marginal. Liten reva i marginal.

Bunden tillsammans med:
COLUMBUS. Rådrijk oder Anweiser der zur Tugend/ geschrieben und vorgestellet. Stockholm, J. G. Ebert, 1687.
4:o. (28) s. Svag fuktrand i nedre marginal.

Pfeil-Verwechslung desz Todes und der Liebe, samt etlichen andern Neben-Gedichten/ dem wolgebohrnen Herrn, Herrn Marcus Cronström...als er mit ...Sigrid Ekehielm/ sich in eine christliche Ehe-Verbündniss eingelassen/ dienstlich zugeschrieben/ und von Leipzig ausz übersendet. Stockholm, 1687.
4:o. (16) s. Titelbladet med liten pappersförlust av hörn, svag fuktrand.

I röda moderna marmorerade pappband.

2 vol.

Collijn 179 för Odae och Rådrijk.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

920070

Date:

2021-05-25