Takplafond 1920/30-tal

Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal
Takplafond 1920/30-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TAKPLAFOND, 1920/30-tal, stomme i mässing, kupa i frostat bärnstenfärgat glas, behängd med glasstavar, höjd ca 48, diameter 80 cm

PROVENIENS: Fenixpalatset, Stockholm:
HISTORIK: Fenixpalatset var en restaurang och ett nöjesetablissemang i Stockholm, beläget på Adolf Fredriks kyrkogata 10, vilket under första halvan av 1900-talet hade en ledande ställning i stadens musik-, dans- och nöjesliv.

Färgrester, saknar delvis glasstavar samt ändknopp

920261

2021-05-25