Skkrivbord Bodafors gustaviansk stil
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKRIVBORD, brickmärkt Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, intarsia, invändigt med lådor, höjd ca 76 cm, 140x75 cm
Enligt uppgift presenterat som gåva till Bernhard Karlgren chef för Östasiatiska muséet 1939-1959 på hans 50-årsdag.
Bruksslitage, mindre skador förekommer, lös fanérbit medföljer
920497
2021-05-30