Skkrivbord Bodafors gustaviansk stil

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SKRIVBORD, brickmärkt Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, intarsia, invändigt med lådor, höjd ca 76 cm, 140x75 cm

Enligt uppgift presenterat som gåva till Bernhard Karlgren chef för Östasiatiska muséet 1939-1959 på hans 50-årsdag.

Bruksslitage, mindre skador förekommer, lös fanérbit medföljer

920497

2021-05-30