Sabel brittisk

Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk
Sabel brittisk

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

SABEL, brittisk, 1800-talets början, för officer, troligen för Volunteer regiment, förgyllt fäste i brons i form örnhuvud med två omslingade ormar, svängd klinga med graverad dekorav av bland annat trofégrupper samt George III:s namnchiffer, längd ca 91 cm

Ingår i specialauktion Vapen

Slitage, balja saknas

920862

2021-05-30