Sabel brittisk
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SABEL, brittisk, 1800-talets början, för officer, troligen för Volunteer regiment, förgyllt fäste i brons i form örnhuvud med två omslingade ormar, svängd klinga med graverad dekorav av bland annat trofégrupper samt George III:s namnchiffer, längd ca 91 cm
Ingår i specialauktion Vapen
Slitage, balja saknas
920862
2021-05-30