Docka sannolikt från Käthe Kruse

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DOCKA, sannolikt Käthe Kruse, tidigt 1900-tal, Tyskland, osignerad, polykromt handmålad dekor, fylld kropp, textil, kläder med knappar av pärlemor, längd ca 43 cm

Bruks och åldersrelaterat slitage, tyget har släppt vid fotsulorna

920940

2021-05-31