Kruthorn 1800-tal

Kruthorn 1800-tal
Kruthorn 1800-tal
Kruthorn 1800-tal
Kruthorn 1800-tal
Kruthorn 1800-tal
Kruthorn 1800-tal
Kruthorn 1800-tal
Kruthorn 1800-tal

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KRUTHORN, 4 st, 1800-talets mitt/andra hälft, kohorn, varav 2 st formpressade, de två större hornen med tillverkarmärkning James Dixon & Sons respektive G & J.W. Hawksley Shefield, bottenplattor i horn med dekorativt mönster av nitar och pärlemor, längd ca 19-27 cm

Ingår i specialauktion Vapen

920981

2021-05-30