Striglakors silver
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STRIGLAKORS, delvis förgyllt silver, filigran, dekor med fasettslipade röda, gröna samt blå glasstenar, några med cabochonslipning, mitten med Jesus, delvis med skålformade hängen med punsad och pressad dekor, K.M. Erlandsson (1917-1971), Ystad, årsstämpel saknas, höjd inkl. ögla 17 cm, KEDJA, sterlingsilver, ärtlänk, karbinhake, längd 70 cm, total vikt ca 118 g
Glasstenar med skador och delvis utbytta, några kläppar ej ursprungliga, en saknas, ögla troligen ej ursprunglig, ej tillhörande kläpp medföljer
921246
2021-05-31