Striglakors silver

Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STRIGLAKORS, delvis förgyllt silver, filigran, dekor med fasettslipade röda, gröna samt blå glasstenar, några med cabochonslipning, mitten med Jesus, delvis med skålformade hängen med punsad och pressad dekor, K.M. Erlandsson (1917-1971), Ystad, årsstämpel saknas, höjd inkl. ögla 17 cm, KEDJA, sterlingsilver, ärtlänk, karbinhake, längd 70 cm, total vikt ca 118 g

Glasstenar med skador och delvis utbytta, några kläppar ej ursprungliga, en saknas, ögla troligen ej ursprunglig, ej tillhörande kläpp medföljer

921246

2021-05-31