Striglakors silver

Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver
Striglakors silver

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STRIGLAKORS, silver med spår av förgyllning, krön i form av ängel, överst en krona vid vilken hängöglan är fäst, framsida med rik växtdekor, från ängelns vingar och korsarm med dekor av 15 skålformade hängen, otydliga stämplar möjligen mästarstämpel IPL, Jöns Petter Larsson, (verksam i Ystad 1817-1832-), höjd inkl. ögla 13 cm, vikt ca 57,7 g, KEDJA, silver, ärtlänk, längd 72 cm, vikt ca 20,4 g

921256

2021-05-31