Striglakors silver
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STRIGLAKORS, silver med spår av förgyllning, med fasettslipade röda glasstenar, skålformade hängen med punsad och pressad dekor, mittendekor med Jesus, mästar-, stads- och årsstämplar saknas, 1800-talets första del, möjligen Kristianstad el Simrishamn, höjd inkl. ögla 10,5 cm, vikt ca 38 g
Hängen ej likadana
921259
2021-05-31