Rörstrand servis
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖRSTRAND, servis, 57 dlr, omkring 1900, vitt porslin med guldkant samt monogram BR (Boman och Reuter), bestående av: 11 mattallrikar, 13 större djupa tallrikar, fiskfat med 2 ilägg, 8 ovala uppläggningsfat i olika storlekar, 3 runda uppläggningsfat i olika storlekar, 10 större assietter, 11 mindre assietter, enligt uppgift ägde Boman Waldermarsudde (det äldre huset) från 1830-tal till 1899 då det köptes av prins Eugen
Enskaga nagg förekommer, ett ovalt fat med spricka
922186
2021-05-31