Rörstrand servis

Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis
Rörstrand servis

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÖRSTRAND, servis, 57 dlr, omkring 1900, vitt porslin med guldkant samt monogram BR (Boman och Reuter), bestående av: 11 mattallrikar, 13 större djupa tallrikar, fiskfat med 2 ilägg, 8 ovala uppläggningsfat i olika storlekar, 3 runda uppläggningsfat i olika storlekar, 10 större assietter, 11 mindre assietter, enligt uppgift ägde Boman Waldermarsudde (det äldre huset) från 1830-tal till 1899 då det köptes av prins Eugen

Enskaga nagg förekommer, ett ovalt fat med spricka

922186

2021-05-31