Arkiv

Allmoge

Bonad Johannes Nilsson

Bonad Johannes Nilsson

BONAD, Halland, Brearedsskolan, Johannes Nilsson (1757-1827), visar "Geriko Müra Om=küll=falla", målad på väv, 85x334 cm

Bonad Sunnerboskolan

Bonad Sunnerboskolan

Dalahäst

Dalahäst

DALAHÄST, västerdalarna, 1800-talets mitt, längd 18, höjd 16 cm

Väggbonad Halland

Väggbonad Halland

VÄGGBONAD, Halland, Brearedsskolan, daterad 1803, visar Bröllopet i Kana, ca 57x115 cm

Bonad Anders Eriksson i Ås

Bonad Anders Eriksson i Ås

Dalahäst

Dalahäst

DALAHÄST, bemålat trä, omkring 1900, längd 15,5, höjd 14 cm

Dalahäst av Olof Falk

Dalahäst av Olof Falk

DALAHÄST, av Olof Falk (1885-1948): Bergkarlås, polykromt bemålad, monogramsignerad O.F., höjd 18 cm

Häst Dalarna

Häst Dalarna

DALAHÄST, omkring 1900, bemålat trä, höjd 14 längd 14 cm

Dalahäst

Dalahäst

DALAHÄST, 1800-talets mitt, polykromt bemålad, höjd 19 cm

Hämtare 1800-tal koppar

Hämtare 1800-tal koppar

HÄMTARE, 1800-tal, koppar, stämpelmärkt MS, graverad LDS BPS, höjd 52, diameter 37

Bonad Sunneboskolan

Bonad Sunneboskolan

BONAD, 1800-tal, Sunnerboskolan, signerad och daterad 1813 Annders Eriks Son, målad på duk, uppfodrad på papper, ca 157x116 cm

Vattentunna 1800-tal koppar

Vattentunna 1800-tal koppar

VATTENTUNNA, 1800-tal, med gravyr FAS, koppar, höjd 49, diameter 30 PROVENIENS: Bosse Hultman, Tibro