Arkiv

Design

Hans J Wegner

Hans J Wegner "Bamse"

FÅTÖLJ, Hans J Wegner, "Bamse", Danmark, formgiven 1954, armstöd och ben i ek, klädd i brunt tyg, höjd ca 97 cm

Tapio Wirkkala fanerfat

Tapio Wirkkala fanerfat

TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW, 1960-tal, laminerad björkfaner, längd 34,5 cm, bredd 23 cm. Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Weiwei Ai Solrosfrön

Weiwei Ai Solrosfrön

WEIWEI, Ai (Kina född 1957): Solrosfrön, ca 150 st, porslin, handmålade, längd ca 2 cm Proviniens: Utställning Tate Modern turbilhall 2010.

Karmstolar Jonas Love

Karmstolar Jonas Love

FÅTÖLJER, 1 par, Carl Malmsten, "Jonas Love", stomme i körsbär, stoppad sits samt ryggstöd

Soffa Norrgavel

Soffa Norrgavel

SOFFA, bok, formgiven av Nirvan Richter för Norrgavel, lösa plymåer, längd 199 cm

Vilstol

Vilstol "LC4" Le Corbusier

VILSTOL, Le Corbusier, "LC 4", Cassina, Italien, formgiven 1928, förkromad stålram, benställning i svart stål, dyna klädd i kohud, höjd 67, längd 165 cm

 Bord Bruno Mathsson bl a teak

Bord Bruno Mathsson bl a teak

SLAGBORD, "Maria Flap", formgivet av Bruno Mathsson 1936, skivor fanerad i teak, benställning i ek, höjd 76, 89xca275 cm (fullt utfällt)

Fåtölj Norrgavel

Fåtölj Norrgavel

KARMSTOL med FOTPALL, bok, formgivna av Nirvan Richter för Norrgavel, lösa plymåer och kuddar

Alvar Aalto Savoy-vas

Alvar Aalto Savoy-vas

ALVAR AALTO (1898-1976), Savoy-vas, Karhula, sent 1930-tal. Ljusblått glas blåst i träform. Längd 21 cm, höjd 14 cm.

Fåtölj Svenskt Tenn

Fåtölj Svenskt Tenn

FÅTÖLJ, modell 336, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, formgiven 1934, klädd i ljusblå textil, dunstoppad sittplymå, kulformade fötter

Fåtölj Svenskt Tenn

Fåtölj Svenskt Tenn

Tapio Wirkkala fanerfat

Tapio Wirkkala fanerfat

TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW, 1960-tal, laminerad björkfaner, längd 48 cm, bredd 24,7 cm. Proveniens: samling Jaakko Lindberg